Dobry staż gwarancją sukcesu na rynku pracy

Zespół Szkół Nr 17 w Zabrzu

Akcja 1. Mobilność edukacyjna Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe realizowanego przez Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu, współfinansowanego w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus+

Erasmus + to program Unii Europejskiej dotyczący edukacji, którego celem jest poprawa jakości edukacji w Europie oraz zachęcanie do nauki przez całe życie. Program istnieje od 2014 roku, biorą w nim udział 34 państwa, w tym 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Z programu Erasmus + korzysta 4 miliony osób i aż 2 miliony studentów. Począwszy od października 2019 roku Zespół Szkół nr 17 w Zabrze także będzie brał udział w programie Erasmus +. Projekt “Dobry staż gwarancją sukcesu na rynku pracy” powstał z myślą o młodzieży kształcącej się w zawodach technik hotelarstwa oraz technik obsługi turystycznej.

Partnerem zagranicznym projektu została portugalska firma We areLda. z wieloletnim doświadczeniem w organizacji miejsc praktyk dla uczestników Projektu Erasmus+. Naszym celem jest zapewnienie uczniom rozwoju zawodowego, umożliwienie odbycia praktyk zawodowych za granicą, podniesienie kompetencji zawodowych oraz językowych uczniów, rozwój społeczny, kulturowy oraz osobisty, a także przybliżenie uczestnikom innych krajów Unii Europejskiej oraz rozwinięcie w nich poczucia przynależności do Wspólnoty Europejskiej.

W stażu weźmie udział 40 uczniów – 20 uczniów z zawodu technik hotelarstwa i 20 uczniów z zawodu technik organizacji turystyki. Projekt będzie trwał dwa lata (01.10.2019r – 30.09.2021r.), a jego uczestnicy to młodzież z Zabrza i okolic. Podczas odbywania praktyk uczniowie będą mieli okazję praktycznie wykorzystać posiadaną wiedzę w innych niż krajowe warunkach pracy, poszerzyć swoje kompetencje zawodowe oraz językowe i społeczne, poznają kulturę, zwyczaje i codzienność Portugalii. Praktyki odbywać się będą w hotelach oraz biurach podróży. Udział w projekcie zwiększy kompetencje uczestników oraz pomoże w przyszłej karierze zawodowej, a lokalny runek pracy zyska lepiej wykwalifikowanych pracowników.

Koordynatorami projektu są: mgr Wioletta Biegańska i mgr Monika Konieczna

Realizacja staży zawodowych w ramach projektu Erasmus+ „Dobry staż gwarancją sukcesu na rynku pracy w Povoa de Varzim w Portugalii (01-14 października 2021r.).

Podczas pobytu uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki, realizowali staże w hotelach i przedsiębiorstwach turystycznych w Povoa de Varzim i Esposende.
Zespół Szkół Nr 17 w Zabrzu

W trakcie praktyk uczniowie podnosili swoje kompetencje zawodowe, poznali sposoby realizacji zadań zawodowych na portugalskim rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej.

Uczniowie rozwijali swoje kompetencje językowe, porozumiewali się z gośćmi w języku angielskim oraz poznali podstawy języka portugalskiego. Stażyści otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie stażu oraz certyfikat ukończenia kursu języka portugalskiego.

W trakcie pobytu realizowany był program kulturowy, wycieczki do Porto, Bragi i Aveiro dające możliwość poznania kultury oraz walorów przyrodniczych malowniczych portugalskich miejscowości.

Zespół Szkół Nr 17 w Zabrzu

Grupa wzięła udział w degustacji wina w Porto, płynęła statkiem ujściem rzeki Duero oraz łodzią Moliceiro w Aveiro oraz miała okazję zobaczyć kolorowe domki w Costa Nova i sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze.

Dziękujemy naszemu portugalskiemu partnerowi za organizację pobytu!